آموزش

استفاده از ویپ برای ترک سیگار: بینش امیدوارکننده از تحقیقات

استفاده از ویپ برای ترک سیگار

در بحث ترک سیگار، ظهور ویپینگ به عنوان یک ابزار بالقوه برای ترک سیگار توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است. مطالعه‌ای که در سال 2021 انجام شده، تأثیر سیگارهای الکترونیکی را در کمک به سیگاری‌ها در مسیر ترک سیگار روشن می‌کند. این مطالعه، که از داده‌های 2014-2019 ارزیابی جمعیت تنباکو و سلامت (PATH) استفاده کرده، یافته‌های روشنگری ارائه کرده است که بر پتانسیل استفاده روزانه از سیگار الکترونیکی برای افزایش قابل توجه نرخ ترک سیگار تأکید می‌کند.

افزایش هشت برابری در احتمال ترک

این مطالعه بر روی افراد سیگاری که در ابتدا قصد ترک سیگار را در طول دوره مشاهده نداشتند، متمرکز شد. آنچه از این تجزیه و تحلیل به دست آمد، یک کشف قابل توجه بود: استفاده روزانه از سیگار الکترونیکی در میان این گروه، احتمال ترک سیگار را تا 8 برابر افزایش داد. این یافته نشان دهنده تأثیر قدرتمندی است که سیگارهای الکترونیکی می توانند بر افرادی که به دنبال رهایی از چنگال اعتیاد به دخانیات هستند داشته باشد.

نرخ های توقف و کاهش شدید

نتایج بیشتر مزایای ملموس استفاده از سیگارهای الکترونیکی در استراتژی های ترک سیگار را نشان داد. در میان شرکت‌کنندگانی که روزانه از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کردند، 28 درصد با موفقیت سیگار را به طور کامل ترک کردند، در حالی که درصد بیشتری (45.5 درصد) موفق به ترک سیگار به طور روزانه شده بودند. این نشان می دهد که استفاده روزانه از سیگار الکترونیکی نه تنها از ترک کامل سیگار حمایت می کند بلکه به کاهش دفعات مصرف دخانیات نیز کمک می کند.

اهمیت آماری مصرف روزانه سیگار الکترونیکی

یافته‌های این مطالعه بر یک عامل کلیدی تأکید کرد: تأثیر آماری معنی‌دار استفاده روزانه از سیگار الکترونیکی بر نرخ ترک سیگار. در حالی که استفاده غیر روزانه از سیگارهای الکترونیکی تا حدی تأثیر مثبتی را نشان داد، این استفاده روزانه بود که قوی‌ترین ارتباط را با موفقیت ترک نشان داد. این امر بر اهمیت استفاده مداوم و منظم از سیگار الکترونیکی به عنوان بخشی از استراتژی ترک سیگار تاکید می کند.

تضاد با مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی

مقایسه نتایج مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی با کسانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی‌کردند، تصویر واضحی از پتانسیل سیگار کشیدن به عنوان کمکی برای ترک سیگار نشان می‌دهد. در میان شرکت‌کنندگانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی‌کردند، تنها 5.8 درصد موفق شدند تا پایان نظرسنجی به طور کلی سیگار را ترک کنند، در حالی که 9.9 درصد موفق شده بودند میزان مصرف سیگار خود را به صورت غیر روزانه کاهش دهند.

استفاده غیر روزانه از سیگار الکترونیکی

جالب اینجاست که این مطالعه تاثیر استفاده غیر روزانه از سیگار الکترونیکی را نیز مورد بررسی قرار داد. در میان افرادی که به ندرت از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کردند، میزان ترک سیگار 3.1٪ بود، در حالی که نرخ گذار به سیگار کشیدن غیر روزانه 10.2٪ بود. در حالی که تأثیر استفاده غیر روزانه از سیگار الکترونیکی در مقایسه با مصرف روزانه کمتر بود، اما همچنان تأثیر مثبتی بر کاهش مصرف دخانیات نشان داد.

در نتیجه، یافته‌های مطالعه سال 2021 شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کند که نشان می‌دهد استفاده از سیگارهای الکترونیکی، به‌ویژه از طریق استفاده روزانه، می‌تواند ابزاری قدرتمند برای سیگاری‌هایی باشد که قصد ترک سیگار را دارند. نتایج این مطالعه افزایش چشمگیری در احتمال ترک، در کنار میزان موفقیت قابل توجه در ترک کامل و کاهش سیگار کشیدن را نشان می دهد. با این حال، مانند هر استراتژی دیگری برای ترک سیگار، ترجیحات فردی، ملاحظات بهداشتی، و درک در حال تکامل از اثرات بلندمدت سیگارهای الکترونیکی باید تصمیمات آگاهانه را هدایت کند.

author-avatar

درباره سهیل بنیادی

من سهیل بنیادی، نویسنده نیکومارت هستم. به‌عنوان کسی که همیشه علاقه زیادی به ویپینگ داشته‌ام، تصمیم گرفتم عشق خود را به این جامعه به سمت ایجاد بستری هدایت کنم که در آن علاقه‌مندان به ویپ مانند شما بتوانند جدیدترین و بهترین محصولات ویپینگ را بیابند. من وظیفه خود را بر این گذاشته ام که محتوای آموزنده و جذابی را برای شما فراهم کنم تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد ویپینگ کمک کنم. من تلاش می کنم با دنیای همیشه در حال تکامل ویپینگ به روز باشم و اینجا هستم تا دانش و بینش خود را با شما به اشتراک بگذارم. از اینکه نیکومارت را انتخاب کردید متشکرم و مشتاقانه به شما کمک خواهم کرد تا دنیای ویپینگ را به شیوه ای لذت بخش و مسئولانه کشف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *